בדומה להיצע הכמעט בלתי מוגבל של אפיקי החיסכון וההשקעה כך גם קיים מגוון רחב של חברות המתמחות בניהול השקעות, עניין המציף את השאלה המתבקשת – איך לבחור את חברת ההשקעות שתיקח את המושכות, תנהל את ההשקעה בצורה מקצועית ואחראית, ותייצר במשך הזמן תשואה גבוהה? הנה מדריך שיסייע לכם לעשות בחירה מושכלת כדי להבטיח שאתם מפקידים את הכסף שלכם בידיים של מי שראוי לכך.

השאיפה של כל אחד המחליט להשקיע את כספו במכשיר חיסכון היא יצירת תשואה במהלך הזמן או במילים אחרות, שהכסף יתחיל לעבוד עבורו ולייצר רווחים. אחת האלטרנטיבות הזוכה בשנים האחרונות לפופולריות בקרב החוסכים הינה פוליסת החיסכון, המתפקדת כאפיק חיסכון הנועד לכל טווח זמן ומטרה, לצד פוטנציאל רווח במהלך התקופה. עם זאת, השגת תשואה במסגרת הפוליסה אינה מובטחת וטמונה במידה מכרעת ביכולת החברה המנהלת לבצע השקעות מקצועיות וחכמות תוך ראייה רחבה של תנאי השוק והסיכונים בדרך.

לכל חברת השקעות יש סט כלים באמצעותו היא מנהלת את כספי הלקוחות, החל ממחלקות אנליזה מתקדמות שתפקידן לאתר ולבחון הזדמנויות השקעה אטרקטיביות, דרך מנהלי השקעות מוסמכים ומנוסים ועד היכולת של גוף מוסדי, באמצעות היקף הכספים שהוא מנהל, להיחשף להשקעות מסקרנות הנמצאות לרוב מתחת לראדר של משקיעים מהשורה. 

השקעה וחיסכון דרך גוף מסוים, לרבות בתי השקעות או חברות הביטוח, אינה כאמור ערובה לתשואה ופעמים רבות המסרים השיווקיים והמשכנעים של אותם גופי ניהול אינם עומדים במבחן התוצאה. בשל כך, ההחלטה הקריטית באשר לזהות חברת ההשקעות צריכה להתקבל בהסתמך על מספר פרמטרים עיקריים:

מוניטין חיובי – בדומה לכל בחירה בחברה הנותנת שירותים, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בהרשאה הניתנת לגוף מסוים לניהול הכספים, חשוב לבחון האם החברה עומדת במבחן המוניטין. בדיקה זו הכרחית ודורשת סקר שוק במטרה לדלות מידע רלוונטי – מספר השנים בהן פועלת בתחום ההשקעות ו\או החיסכון, האם בעבר הסתבכה בעניין משפטי כלשהו, האם זוכה לביקורות באשר לפעילותה מצד הלקוחות ויתר פיסות אינפורמציה שעשויות להצביע על שמה הטוב.

חשוב להדגיש כי זו גם הדרך האפקטיבית ביותר לסינון ראשוני של הגופים שאינם מחזיקים בניסיון ומוניטין מוכח. השאיפה היא כמובן להפקיד את הכסף בידי חברה בעלת רקורד חיובי ללא רבב (לעיתים גם חברות שהן מעין חברה-בת של גוף פיננסי גדול ומוכר יותר כסמן של מוניטין חזק).

רגולציה ופיקוח – כל גוף ניהול השקעות נדרש לפעול לפי חוקים ורגולציה ותחת פיקוח של רגולטור רלוונטי, לרוב רשות ניירות ערך ו\או רשות שוק ההון, החיסכון והביטוח, ולהירשם ברשם החברות תחת חברה להשקעות או חברה לביטוח בע”מ. באופן כללי, פיקוח הדוק יותר וכזה המציב גבולות לחברה, מעלה את רמת הביטחון של המשקיע ומבטיח כי האינטרס שלו יישמר. 

עלויות ניהול – חברות השקעות מתבססות על עמלות תפעול וניהול כספי החיסכון אלא שכדי לוודא שהלקוח משלם עלויות סבירות, יש לערוך סקר שוק כדי לקבל אינדיקציה באשר לממוצע העמלות ומה גובהן ביחס לחברות אחרות. בחיסכון ארוך טווח המצב הופך קריטי יותר, שכן היקף העמלות מצטברות לעיתים לסכומים כסף גדולים ולכן גם שינויים מזעריים יחסית בשיעור העמלה עשויים להתבטא בסופו של דבר בחיסכון משמעותי בכיס. 

התמודדות בעתות משבר – משברים היו ויהיו אלא שלעיתים סנטימנט חיובי ממושך בשווקים עשוי להשכיח אצל רבים מהמשקיעים את העובדה כי השקעות וחסכונות ארוכי טווח בשוק ההון פוגשת לא פעם בעתות משבר ותנודתיות חריפה. לכן, כל משקיע המייעד את כספו להשקעה של שנים צריך לקחת בחשבון שהסבירות כי יתקל בסיטואציה דומה הם ללא ספק גבוהים. אלו הם גם הרגעים בהם נמדד מנהל ההשקעות ויכולות הניהול שלו. לכן, חשוב לוודא כי מנהל ההשקעות מסוגל ויודע להתמודד עם תנאי השוק המשתנים. 

רמת השירות – אלמנט השירות לעיתים נתפס כדבר שולי מאחר והמטרה העיקרית מתמקדת ביצירת רווח אך מדובר בנושא שראוי לבדוק היטב כדי להבטיח שברגע שתזדקקו לו – תזכו גם למענה מהיר ויעיל, שכן אלו מקבלים חשיבות יתרה בכל הנוגע לניהול כספים.

איכות ניהול ההשקעות – הגורם הניהולי בחברה הוא זה הקובע את מדיניות השקעת הכספים – זו החלטה כבדת משקל שתכריע האם ההשקעה תצלח או תיכשל. ישנה חשיבות בבחינת הניסיון והוותק שצברו מנהלי ההשקעות בחברה הרלוונטית, מהי רמת ההיכרות שלהם עם תנאי השוק וכיוצא בזה.

בעניין זה יש לבקש או לעיתים לחפש אחר נתונים המעידים על הביצועים והתשואות שהחברה השיאה ללקוחותיה בשנים עברו (לפחות ב-5 השנים האחרונות). בחינה זו צריכה להתבצע באופן ממוקד למכשיר ומסלול ההשקעה הספציפי מאחר וביצועי עבר עשויים לספק אינדיקציה לאיכויות הניהול. תופתעו לגלות לא פעם שקיימים פערים גדולים בתשואות שהשיאו הגופים השונים.

 

ביצועי פוליסות החיסכון מעידים על איכות המנהל

פוליסת חיסכון זוכה בשנים האחרונות למקום של כבוד בין שלל אפיקי החיסכון בשל העובדה כי מגלמת יתרונות רבים עבור החוסך – גמישות בסכומי ותדירות ההפקדות, חשיפה לשוק ההון באמצעות מגוון מסלולי השקעה ונזילות הכספים בכל עת, הם רק חלק קטן מתוך רשימת יתרונות ארוכה. לצד זאת, תשואות פוליסות חיסכון מעידות במידה רבה על טיב הניהול, במקרה זה של חברת הביטוח, מאחר ומדובר במוצר השקעה אקטיבי במסגרתו כספי החוסכים מרוכזים יחד ומנוהלים באופן אקטיבי על-פי המדיוניות שנקבעה ביחס למסלול ההשקעה. 

עניין זה מייצר למעשה ראי לאיכות מנהל ההשקעות מכיוון שבהתאם לפעולותיו נגזרות תשואות פוליסת חיסכון. בשנים האחרונות ניתן לראות כי פרסומי טבלאות פוליסות חיסכון תשואות מציגים פערים בין ביצועי חברות הביטוח השונות המנהלות את הפוליסה, מה שדורש מכל חוסך עוד בטרם קבלת ההחלטה אצל איזו חברה להקים פוליסה, לבחון את הביצועים שהושגו במהלך השנים האחרונות במקביל אצל מספר חברות שעמדו בפרמטרים שהוצגו לעיל.  

כמו-כן, את פוליסת חיסכון תשואות יש להשוות בין המסלולים ברמת סיכון דומה בלבד כדי להימנע מעיוות בתוצאות, מכיוון שבמסלולים שמרניים נוטים לשמור על הקיים ולייצר תשואה צנועה, בעוד מסלולים עתירי סיכון מכוונים להשיא תשואה עודפת שתשתלם נוכח נטילת הסיכון הגבוה. חשוב גם להתייחס להיקף הכספים שנוהלו באותה קופה, שכן לרוב יש לכך השפעה על התשואה שהושגה. כך או כך, יובהר כי בחינת פרמטרים אלו לא יבטיחו את התשואה שתושגנה בעתיד.

פוליסת חיסכון – הזדמנות להנות מחיסכון גמיש עם פוטנציאל לתשואה עודפת

עבור מי שמחפש אחר אפיק חיסכון עם תשואה גבוהה פוטנציאלית, פוליסת חיסכון מספקת מענה אידיאלי עבור כל אחד שרוצה להוציא מהכסף שלו יותר. עם הקמת הפוליסה, נדרש החוסך לביצוע הפקדה חד-פעמית של סכום כסף התחלתי בהתאם לרף המינימלי שקבעה החברה הרלוונטית, לרוב החל מכמה מאות עד אלפי שקלים בודדים.

משך זמן החיסכון נתון להחלטתו הבלעדית של החוסך, כמו גם באשר לגובה ותדירות ההפקדות. מלבד זאת, פוטנציאל התשואה של פוליסת חיסכון נעוץ בגמישות המובנת במכשיר המאפשרת לחוסך לעבור בין מסלולי השקעה ללא עלות, לפזר את הכספים בין נכסי השקעה סחירים ואלטרנטיביים, לשלם מס רק בעת פדיון הכספים והרווחים שנצברו (אפקט ריבית דה-ריבית) שהופכים את הפוליסה לאחד מהמכשירים האטרקטיביים לחיסכון והשקעה.

בשורה התחתונה, התשובה באשר לשאלה הנפוצה איך לבחור את חברת ההשקעות האידיאלית נעוצה ביכולת לבחון ביסודיות את הפרמטרים השונים שיאפשרו קבלת תמונה רחבה תוך סינון החלופות שאינן רלוונטיות, כדי להבטיח מקצועיות וניהול אחראי של כספי החיסכון בפוליסה ללא פשרות. המתכננים הפיננסיים של נטו תכנון פיננסי עובדים מול כל חברות ההשקעה המובילות בישראל וישמחו לסייע לך בבחירה והתאמה של הגוף שינהל עבורך את כספי החיסכון, זאת תוך הוזלת דמי הניהול ולאחר בחירה קפדנית של זהות מנהל השקעות הראוי לכך. אנו עומדים לרשותך בכל עת ומתחייבים לשירות ורמת ניהול ללא פשרות. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ליצירת קשר

לתיאום פגישה

לתיאום פגישה
יצירת קשר