פעולה קטנה, חיסכון גדול – כך תנצלו את הטבות המס רגע לפני סוף השנה

חלון הזמן שנותר עד סוף 2022 הולך ונסגר, וזו העת עבור שכירים ועצמאים לבדוק האם ניצלו באופן מיטבי את הטבות המס השנתיות, ואם טרם עשו זאת – להזדרז לפעול לפני שהן מתאפסות. לשם כך, הכנו עבורכם מדריך מתומצת של תנאי הטבות המס השונות, עבור מי הן מיועדות ואיך ניתן לנצלן בחוכמה. הקדישו לכך כמה דקות, זה עשוי לחסוך לכם הרבה כסף.

הטבת מס לשכירים בגין הפקדות לקופת גמל במעמד עצמאי – שכיר שטרם ניצל את הטבות המס השנתיות בגין הפקדות לקופת גמל, רשאי לבצע הפקדה לקופה במעמד עצמאי עבור החלק בשכר המוגדר “לא מבוטח” (נתח הכנסה עבורו המעסיק לא מפריש כספים לקרן הפנסיה או קופת גמל) ולזכות בהטבת מס, הנחלקת לשתיים:

הטבה מסוג זיכוי (סעיף 45א’) – זיכוי מס על הפקדה של עד 5% מתוך חלק המשכורת הלא מבוטח ועד תקרה של 8,900 ש”ח בשנה. זיכוי המס יינתן בשיעור 35%. לדוגמא: רכיב המשכורת שאינו מבוטח עומד על 5,000 ש”ח. מתוך סכום זה ניתן להפקיד 5% לטובת הגדלת החיסכון פנסיוני, ובגינם יינתן החזר כספי בגובה 35%.

הטבה מסוג ניכוי (סעיף 47) – ניכוי מס בשיעור של 11% על חלק הלא מבוטח במשכורת, וזאת עד תקרה של 8,900 ש”ח. הטבה זו זהה במהותה להוצאה מוכרת ולמעשה מקטינה בפועל את ההכנסה החייבת במס, בהתאם למדרגת המיסוי הרלוונטית (לעמית שאינו מוגדר ‘מוטב’ יינתן ניכוי מס בשיעור של 5%).

הטבת מס לעצמאים בגין הפקדות לקופת גמל – החל משנת 2017, המדינה מחייבת גם עצמאים להפקיד לחיסכון הפנסיוני סכום מינימלי, המחושב בהתאם לגובה ההכנסה השנתית. מעבר לחובת ההפרשה לאפיק פנסיוני, המדינה מעודדת את העצמאים להגדיל את סכום החיסכון באמצעות מתן הטבות מס ייחודיות, המתורגמות לעיתים לאלפי ש”ח מדי שנה.

גם במקרה זה ההטבה נחלקת לניכוי וזיכוי באופן הבא: הטבת ניכוי מס בשיעור של 11% ו-5.5% כזיכוי מס, הנגזרים שניהם מסכום ההפקדה לקופה (תקרת ההפקדה נקבעת בהתאם להיקף ההכנסה השנתית ולרף המקסימלי הקבוע בחוק).

מיצוי הטבות מס לעצמאים בגין הפקדות לקרן השתלמות – עצמאים רשאים להפקיד מדי שנה סכום השווה ל-4.5% מהיקף ההכנסה השנתית הקובעת (עד תקרה של 263 אלף ₪ ב-2022, כלומר סכום ההפקדה המירבי בשנה הינו 11,835 ש”ח), כאשר הפקדות אלה נחשבות הוצאה מוכרת של העסק, המצמצמות בהתאם את סכום ההכנסה החייבת במס. הטבה מהותית נוספת במסגרת קרן ההשתלמות מעניקה פטור מלא מתשלום מס רווחי הון בגין רווחים המיוחסים להפקדות עד לגובה 18,960 ש”ח בכל שנה (נכון ל-2022).

יש ברשותכם כסף פנוי? נצלו את ההזדמנות לממש את הטבות המס במלואן

שנת המס הנוכחית מתקרבת בצעדי ענק לקראת סיומה ואיתה גם ההזדמנות למצות את מלוא הזכאות להטבות השונות, שכן אלה מתאפסות עם תום השנה ולא מאפשרות לנצלן רטרואקטיבית או לצבור את זכאותן. עבור מי שמחזיק בכספים נזילים, רצוי לבחון יחד עם המתכנן הפיננסי אפשרות לנתבם לאפיקים הרלוונטיים, לצורך מימוש מקסימלי של הטבות המס.

לסיכומו של עניין, על-מנת להבטיח ניצול חכם של הטבות המיסוי השונות, רצוי להזדרז ולהימנע ממצב בו הנכם מחמיצים את המועד האחרון למימוש הזכאות. כמו-כן, הפקדות שיבוצעו במהלך החודש הקרוב יאפשרו לוודא כי שיוך הכספים לאפיקים הרלוונטיים בוצע באופן תקין, ומזכה אתכם בהטבות המס במלואן. אנו ב’נטו תכנון פיננסי’ עומדים לרשותכם בכל עת ונשמח לסייע בבחינת האלטרנטיבות שיבטיחו ניצול מקסימלי ויעיל של הטבות המס השנתיות.

>> למידע אודות נטו תכנון פיננסי

מיטל שילו

הכותבת הינה מיטל שילו – סוכנת ביטוח פנסיוני, מתכננת פיננסית

 

מעוניינים לדעת עוד?

מלאו את הפרטים ואנחנו נדאג שתקבלו את כל התשובות שאתם צריכים לקבל!

ליצירת קשר

לתיאום פגישה

לתיאום פגישה
יצירת קשר